Alternate Text

KABATEPE TANITMA MERKEZİ

*


Kilya Koyu Ana Tanıtım Merkezi’nden 8 km  Kabatepe Limanı istikametine ilerlediğimiz  zaman sağ tarafta çamların arasında görülen yer Kabatepe Tanıtım Merkezi’dir. 
      Bölge 25 Nisan 1915 günü müttefik askerlerinin çıkmak istedikleri ana çıkarma bölgesidir. Müttefik ordusunun istediği halde bu bölgeye çıkmamasının sebebi farklı kaynaklarda değişik şekillerde açıklanmıştır. Bunlardan biri; çıkarma anında ilk filikalardan birinde yer alan Deniz Astsubayı Metcalf’in Kabatepe’den açılan Türk ateşini fark etmesi, yön değiştirmesi ve diğer filikalarında ona uymasıdır. Diğeri ise; Avustralyalı Tarihçi Ashley Ekins’in karanlıkta yolunu şaşıran filikaların daha kuzeye yanlışlıkla çıktığından bahsetmesidir. Bazı kaynaklara göre müttefik kuvvetleri çıkarmadan önce, çıkartma sahasını işaretlemek için Kabatepe sahiline bir şamandıra bırakmıştır ve Türk askerleri şamandıranın ipini keserek şamandıranın kuzeye sürüklenmesini sağlamıştır. Böylelikle şamandıra kuzeye, Arıburnu yarları önüne sürüklenmiş, müttefik kuvvetleri yanlışlıkla bu bölgeye çıkmıştır. Bu iddia bilimsellikle uyuşmamaktadır. Askeri mantığa göre çıkartma yapacak olan kuvvet çıkacağı alanı düşmana belli etmek istemez. Nitekim böyle bir olaya diğer çıkarma sahalarında da rastlanmamaktadır.

          Müzenin etrafında görülen siperler ise 27. Alay’a bağlı Teğmen Mahmut komutasında ki 5. Bölüğe aittir. Bölge mayıs ayındaki Avustralyalıların başarısız saldırısı dışında herhangi bir sıcak çatışmaya sahne olmamıştır.
            Müzenin içindeki parçaların büyük bir kısmı da , Alçıtepe Köyü’nde özel müzesi bulunan Salim Mutlu’nun oluşturduğu Çanakkale Savaşları’na ait harp hatıralarından oluşmaktadır.. Müze saat 08:00 ile 17.00 saatleri arasında  açık bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi

   


 
 

 

Facebook -  Twitter'da Biz
Mesai Gün ve Saatleri
        
 
 
 Pazartesi - Cuma:08:30/19:00
 Cumartesi:09:00/17:00

        
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 1763 kez gösterilmiştir.