Alternate Text

KİLYA KOYU VE ANA TANITIM MERKEZİ

   


   Kilya Koyu Çanakkale Savaşları sırasında Akbaş Limanı ile birlikte 5. Ordu’nun liman hizmetini gören, ana ikmal noktalarından biri olarak görev yapmıştır. Bölgeye gelen askerler Sarafim Çiftliği üzerinden Seddülbahir mıntıkasına yada Arıburnu mıntıkasına sevk edilmekteydi.  Liman aynı zamanda yaralı askerlerin sevkinde kullanılmıştır. Liman bu özelliği ile Akbaş limanında olduğu gibi müttefik donanma ve denizaltılarının defalarca hedefi olmuştur.
      Koyda sadece dairesel bir kulesi ve bir kısım sur izi kalan Kilya Kale’si bulunmaktadır. Kalenin tamamı 1822’de Fransa’da hazırlanmış olan bir gravürde görülmektedir. Boğaza ,savunma amaçlı yapılan ilk kalelerdendir. Ayrıca Kilya Koyu, deniz saldırısı öncesinde Nara Burnu  ile arasında müttefik denizaltılarına  karşı ağ gerilmiş yerlerden biridir.
Kilya Koyu Ana Tanıtım Merkezi’nin yapımına, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı tarafından 2004 senesinde başlanılmış ve 18 Mart 2005 tarihinde hizmete açılmıştır. Merkez, kapalı, açık sergi salonları, sinevizyon gösteri salonu, toplantı salonu, kütüphane, kafeterya ve otopark gibi bölümlerden oluşmaktadır. Tarihi yarım adayı ziyarete gelen ziyaretçilerin önce buraya uğrayarak gezi öncesinde bilgi edinmeleri amaçlanmıştır.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi   


 
 

 

Facebook -  Twitter'da Biz
Mesai Gün ve Saatleri
        
 
 
 Pazartesi - Cuma:08:30/19:00
 Cumartesi:09:00/17:00

        
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 650 kez gösterilmiştir.