Alternate Text

AKBAŞ ŞEHİTLİĞİ


Gelibolu-İstanbul karayolu üzerinde Eceabat’ı 12 km  geçtikten sonra  sol tarafta görülen tabela 200 metre içeride,1945 yılında inşa edilen 6 metre boyundaki Akbaş Şehitliği’ni göstermektedir.
     Şehitliğinde içinde  bulunduğu Akbaş limanı,1915 yılında General Liman Von Sanders komutasında 24 Mart 1915 tarihinden itibaren bölgeyi savunan 5. Osmanlı Ordusu’nun  liman hizmetini gören ana ikmal noktalarından  biriydi. İstanbul’dan  cepheye erzak, malzeme ve asker taşıyan gemiler gece karanlığında bu limana yanaşırdı. Akbaş Limanı, gelen malzeme ve asker dağıtımının yapıldığı noktalardan biri olmakla birlikte aynı zamanda yaralı askerlerin İstanbul ve Marmara Denizi  kıyılarındaki diğer  hastanelere nakledildiği yerlerden de biriydi.

 

 

     Bu konumundan dolayı sürekli olarak uluslar arası savaş kurallarına aykırı olmasına karşın müttefik donanmalarının Saros kıyılarından yapmış olduğu aşırtma bombardımanlarına ve boğazdaki ağ manialarını aşmayı başararak Marmara‘nın yolunu tutan düşman denizatlılarının saldırılarına maruz kalan bu mekan, tarihinin en acı olaylarından birini  2 Temmuz 1915 günü yaşadı.O gün cepheden gelen yaralıları İstanbul’a götürmek için boğaz sularından demir alan Halep Vapuru limandan ayrılacağı sırada düşman bombardımanına tutularak isabet alır ve içindeki yaralı Mehmetçiklerimizle birlikte sulara gömülür.

     Kurtarma çalışmaları esnasında sudan çıkarılan 200 Mehmetçiğimizin naaşları bu bölgeye defnedilir.


     1915 yılında burada asker ve malzeme sevkiyatının düzenli olarak yapılabilmesi için görevlendirilen kuruluşlar şunlardır:
Menzil Genel Müfettişliğine bağlı Menzil İskele Komutanlığı
Akbaş Erzak Ambarları
Akbaş Cephane Kolları
Akbaş Ana Cephane Deposu
Akbaş İstihkam Deposu
2 Tane Hambal Taburu.  

Ayrıca  bu bölgenin yakınlarındaki Yalova Deresi de 19.Tümenin Sevkiyat Hastaneleri’nin bulunduğu yerdir.Hastanede tedavi gördüğü sırada şehit olan askerler adı geçen yerin çevresine defnedilmiştir.

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy İl Halk Kütüphanesi   


 
 

 

Facebook -  Twitter'da Biz
Mesai Gün ve Saatleri
        
 
 
 Pazartesi - Cuma:08:30/19:00
 Cumartesi:09:00/17:00

        
İçerik Görüntülenme Sayısı

Bu sayfa 5890 kez gösterilmiştir.